Opuchlizna kończyn niespowodowana urazem

Opuchnięta i obolała kończyna nie zawsze musi świadczyć o urazowej etiologii jej dysfunkcji. Jeżeli nie znamy przyczyny zmian w elastyczności i jej wyglądzie winniśmy skontaktować się z lekarzem. To, co z pewnością go zainteresuje to temperatura kończyny oraz czucie. Lekarz powinien także zgromadzić należyty wywiad. Sporo chorób współistniejących może być przyczyną opuchlizny. Najczęstszą przyczyną, zwłaszcza u osób starszych są choroby sercowo-naczyniowe. W szczególności to zaburzenia odpływu żylnego manifestują się stanem zapalnym kończyn podobnie jak głębokie zakrzepy żylne.

https://krakow.bodymove.pl/wkladki-ortopedyczne-krakow/

Niewydolność serca jest jednym z najpowszechniejszych powodów obrzęku nóg u osób w podeszłym wieku. Niejednokrotnie ból i uczucie opuchnięcia powodują wszelkiego typu zapalenia, a w szczególności zapalenia stawów, błony maziowej i powięzi. Odpowiedzią na ekspozycję kończyn na zbyt wysoką i niską temperaturę będzie ich stan zapalny oraz opuchnięcie.

Osoby starsze często mają źle funkcjonujący układ termoregulacji. W ich przypadku nawet chwilowa ekspozycja kończyny na temperaturę odbiegające od normy może stwarzać kłopoty z ich ukrwieniem i czuciem.

Choroby nowotworowe również mogą powodować obrzęki kończyn. Specjalne znaczenie ma zapalenie węzłów chłonnych i obrzęki limfatyczne będące ich następstwem.

Zbytnie gromadzenie się wody w organizmie w tym również w kończynach powodują choroby nerek.

Każda sytuacja niezwiązana z urazem, w której zaobserwujemy zmniejszoną ruchomość kończyny, jej obrzęk lub zaczerwienienie powinna budzić nasz niepokój. Najprawdopodobniej powodem takiego stanu rzeczy są inne choroby systemowe. W takiej sytuacji winniśmy jak najszybciej udać się do lekarza aby dostać skierowanie na nieodzowne badania. Źle działająca kończyna zacznie tracić swoją masę mięśniową. Spowoduje to powstanie przykurczy i doprowadzi do jeszcze znaczniejszej dysfunkcji. Długo nieleczone obrzęki wiążą się z dłuższym czasem powrotu do zdrowia oraz żmudną i uciążliwą rehabilitacją. Stąd trzeba działać szybko i zdecydowanie. Jedynie takie działanie pozwoli nam na szybki powrót to zdrowia.

Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *