Usg piersi podstawowa ochrona


Jesteś starą w wieku między 20. a 30 rokiem bycia?
Natomiast podobno egzystujesz w ciąży? Jeżeli oczywiście, powinnaś obowiązkowo wykonać sonomammografię, czyli USG piersi. Regularne badania pozwalają wykryć zmiany, jakie w perspektyw mogą przeobrazić się w zagrażający życiu nowotwór- myśl o aktualnym!

USG piersi – na czym to liczy?
Sonomammografia to doświadczenie ultrasonograficzne, które wierzy na podawaniu wnętrza piersi za usługą fal akustycznych o częstotliwości od 1 do 10 MHz. Wspomniane fale są niesłyszalne przez dobre ucho. Prowadzone z aparatu USG przechodzą do testowanych tkanek, i potem uwolnią się od nich oraz powracają do odbiornika. Potem fale akustyczne są robione w impulsy elektryczne, co na monitorze monitora pewne jest jako obraz. Tak najprościej można przedstawić działanie ultrasonograf.

USG piersi – jak przebiega badanie?
Badanie ultrasonograficzne piersi jest całkiem niezawodne i bezbolesne. Chyba stanowić wystawiane nawet u pani w wybiera i żywiących piersią, a fale akustyczne prowadzone przez układ do USG w przeciętny pomoc nie uszkadzają tkanek. Stąd takie pytanie prawdopodobnie stanowić kilkakrotnie powtarzane. Badanie jest następująco:

pacjentka przygotowuje się od regionu w masę i gromadzi na plecach na leżance z dłońmi założonymi pod głową,
lekarz smaruje żelem głowicę instrumentu i dotyka ją do piersi pacjentki, następnie delikatnie nią odkłada po badanym obszarze.
W porządku USG zbierane są obie piersi wraz z stosunkami chłonnymi wybierającymi się w dołach pachowych. Wszystkie złapane w trakcie USG zmiany np. torbiele lub guzki, zostają dokładnie wymierzone i przedstawione. Liczną wada stanowi to ,iż nie liczymy na zysk badania, bowiem stanowi on wytwarzany na teraz w trakcie wizyty.

USG piersi – czy sprawa się stworzyć do przeglądania?
Analizowanie to nie potrzebuje żadnych właściwych przygotowań. Stworzyć je silna w każdej fazie cyklu menstruacyjnego, choć poleca się, aby USG piersi było produkowane samodzielnie po terminie. Wtedy piersi są jeszcze gładkie i nieobolałe, a w przeciwnej połowie cyklu przychodzi do modyfikacji w roli hormonalnej, co potrafi utrudnić przeprowadzenie badania.

Rozpoczęcie poszukiwanie poprzedzi krótki wywiad medyczny, dokonany przez specjalisty radiologa. W jego trakcie pojawią się proszenia o wiek, datę ostatniej miesiączki, przyjmowane środki (w bieżącym hormony), choroby piersi składające w rodzinie, przebyte porody i wychowanie piersią i pokonane w przeszłości operacje. Tak jest rzadko wynieść ze sobą wyniki poprzednich badań (np. USG lub mammografii), o ile takie pytania posiadamy. Dzięki nim można określić, czy znalezione podczas badania łagodne guzki powiększyły się lub zmieniły nasz profil.

USG piersi – co pokazuje?
Ultrasonografia pozwoli nam wykryć także zmiany łagodne, jak i we wczesnym etapie nowotwory złośliwe. Badanie USG idealnie kształtuje się do zabezpieczania zmian torbielowatych, mastopatii, dysplazji sutka, brodawczaków oraz tzw. Gruczolakowłókniaków, szczególnie często mówiących u zdrowych kobiet.

Gruczolakowłókniak to delikatny nowotwór piersi w jednostek guzka. Potrafi odczuwać różne formaty od paru, kilkunastu milimetrów do nawet mało centymetrów. Występuje pojedynczo czyli w strukturach. Często jest nieregularny kształt. Jest konkretny lub elastyczny, to odda się przesuwać pod palcami. Gruczolakowłókniak przeważnie nie przynosi dyskomfortu, o ile nie jest istotny. W lewym wypadku może zadawać dolegliwości bólowe i uczestniczy go zapobiec. Choć kolei te również stoją się zmianami złośliwymi toż potrzeba je patrzyć. Najlepszym urządzeniem do kontrolowania jest oczywiście USG. Osoba powinna przedstawiać się na doświadczenie ultrasonograficzne nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy, jeżeli wykryto u niej gruczolakowłókniaka.

USG piersi – jakże zwłaszcza je odstawiać?
Na podstawowe USG piersi kobieta powinna dobrać się między 20. a 30. rokiem rośnięcia, i później informować je chwila więcej co 2 lata. Po przekroczeniu 30-tki badanie należy pracować już mało co 12 miesięcy. A jak w dotychczasowych badaniach lekarz znalazłeś jakieś patologiczne zmiany albo pacjentka ma obciążony wywiad domowy toż należy postępować je regularnie, nawet raz na 6 miesięcy.

USG piersi – kiedy o się udać na poszukiwanie?
Wezwaniem do sonomammografii jest:

Zmiana pozycje/ kształtu piers
Obecność guzków i zgrubień wyczuwalnych podczas samobadania piersi
Ból piersi
Wyciek z brodawki sutkowej
Wciągnięte, zaczerwienione, owrzodzone brodawki sutkowe
Zmiana wielkości/ kształtu piersi
Przebarwienie skóry piersi
Powiększone węzły chłonne pod pachami
Stosowanie HTZ
Obciążony wywiad rodzinny tj. występowanie raka piersi wśród znajomych
Potwierdzona mutacja genów BRCA-1 i BRCA-2
Doświadczona lub chciana operacja powiększenia/ korekcja kształtu piersi
Kwalifikacja do in vitro
Stosowanie HTZ
USG piersi – czy potrafi mammografia?
Zastanawiasz się czytając niniejszy rozdział- czy zamiast USG nie korzystnie byłoby, wykonać poprostu mammografię? Które spośród owych pytań jest wspanialsze? Reakcja jest następujaca: piersi młodych osób są w części przygotowane z tkanki gruczołowej, która w mammografii rentgenowskiej nie jest prawidłowo widoczna. Stąd piersiom młodych dam o utkaniu gruczołowym kierowane jest pytanie ultrasonograficzne. Przecież w późniejszych latach życia gruczoł ustępuje miejsca tkance tłuszczowej również więc efektywniejszym zawieszeniem będzie teraz mammografia. Pamiętajmy- nie składa to, że USG piersi jest pytaniem przeznaczonym jedynie dla 20. – 30. latek.

USG piersi – oraz że rezonans magnetyczny ?
MRI piersi, określane jednocześnie jak mammografia rezonansu magnetycznego to pewne spośród najwyraźniejszych poszukiwań w diagnostyce nowotworów piersi. Reaguje na całkiem innej podstawie niż USG czy mammografia. Oszukuje się w przed bowiem ogromne pole elektromagnetyczne zamiast fali ultradźwiękowej i światła rentgenowskiego. Energia zachodząca w trakcie pytania jest zmieniana w akt rozpoznawalny na ekranie, copozwala dokładnie zlokalizować zmianę i stwierdzić jej formę czy stopień unaczynienia. Zawsze chodzi o jakimś mieć, że nie wszystka ślubna będzie umiała takie doświadczenie zrealizować.

Przeciwskazaniem do zrealizowania badania u pacjentki, będzie korzystanie w ciele wszelkich metalowychprzedmiotów. Chodzą do nich np. rozrusznik serca, neurostymulator, wszczepiony aparat słuchowy, pompa insulinowa, obecność ciała zewnętrznego w oku lub metalowego klipsa w czaszce. Także u pań w przeważa rezonans magnetyczny potrzebuje żyć układany z wielką ostrożnością a jedynie to, gdy stanowi wówczas zupełnie konieczne. Tego gatunku przeciwskazań nie pamięta przy USG. Generalnie, jako dobre spośród wszelkich tanich metod badania istnieje ono w idealni bezpieczne.

USG piersi – jakie są różnice między mammografią?
Mammografia i USG piersi to dwa dalekie badania, jakie winnym się wzajemnie uzupełniać oraz nie znaczyć dla siebie konkurencje. We wczesnych stadiach rozwoju nowotwór piersi korzysta często postać mikrozwapnień, zaś te charakterystyczne będą zaledwie w mammografii. Badanie ultrasonograficzne natomiast pozwala oglądać piersi pod wieloma kątami , takich dróg już nie daje mammografia.Co nic za usługą USG stanowimy w pas poznać zmianę lekką z złej, litą od niegroźnej dla zdrowia torbieli. I badanie mammograficzne aktualnie na bieżące nie pozwala. Więc co raz częściej stare osoby po mammografii również tak składane są na USG piersi. Dopiero oba poszukiwania w zmieszaniu ze sobą dają bowiem duży obraz sytuacji. Oraz ostatnim tymże USG piersi jest przydzielone do żon w dowolnym wieku!

USG piersi – bezpieczne dla osób w ciąży
U ślubnych w ciąży raka piersi ocenia się nawet 7 miesięcy później w przyrównaniu do osób, jakie nie są w ciąży. Rozpoznanie nowotworu otrzymuje się w znacznie mocnym stadium, to automatycznie psuje się możliwości na wyleczenie. Dodatkowo jest przekonanie, że u osób w przeważa i żywiących piersią nie odczuwa sprawy wykonywania USG piersi, gdyż wyczuwalne w piersiach guzki uznawane są przez niektórych lekarzy jako przejaw fizjologiczny, wynikający ze napraw hormonalnych towarzyszących ciąży. Ale prawo istnieje taka, że ani ciąża, ani karmienie piersią nie zabezpieczają kobiety przed nowotworem, i obok każdej następnej mamy, tak samotne kiedy u partnerki nieistniejącej w przeważa USG piersi powinno być dokonywane rutynowo.

Zespół fachowców z Lokalnego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, Polskiego Towarzystwa Onkologicznego także Polskiego Stowarzyszenia Ginekologów i Położników zaleca, aby u wszystkich ciężarnych w wieku powyżej 35 lat USG piersi było zakładane w Plus uwielbiaj II kwartale ciąży. I u młodszych osób (poniżej 35. roku trwania), bez klinicznych objawów choroby piersi a wolny obciążonego wywiadu rodzinnego/genetycznego w kursu raka piersi należy rozważyć wykonanie USG piersi tak jedyne w Oraz bądź II okresie ciąży. W sukcesie stwierdzenia niepokojących zmian klinicznych w aspekcie piersi (guza, zaczerwienienia lub obrzęku skóry piersi, powiększonych węzłów chłonnych pachowych) niezbędne jest wprawdzie zrobienie całych koniecznych badań diagnostycznych, jakie liczą wykluczyć raka piersi. Uczęszczają do nich: USG piersi, mammografii (z powłoką macicy), biopsji gruboigłowej podejrzanej zmiany piersi i biopsji cienkoigłowej podejrzanych węzłów chłonnych pachowych –wszystko razem ze standardami zaczynającymi w wypadku dziewczyn niebędących w ciąży.

Tekst alternatywny
USG piersi – związane z biopsją
Biopsję najlepiej przenosi się pod ochroną USG, ponieważ dzięki temu tryb jest rozsądny oraz śmie na wybór najlepszej próbki do testowania. Liczy na nabyciu podejrzanych komórek lub tkanek. W trakcie badania są one nakłuwane igłą o nowej tusz i zasysane (aspirowane) do strzykawki. Otrzymany w owy rada materiał wpada na szkiełko, i wtedy do laboratorium, gdzie jest badany przez patologa. Lekarz że wyciągnąć biopsję cienko- lub gruboigłową w relacje od rozmiaru nieprawidłowej tkanki dodatkowo jej postawienia.

USG piersi – jak grać wynik? Klasyfikacja BIRADS
Do sztuk wyników sonomammografii zatrudnia się przygotowaną przez Nasze Towarzystwo Ultrasonograficzne klasyfikację BIRADS, dzieje się właśnie w Polsce od 2010 roku. Wypracowane standardy na tej oceny pozwoliły ujednolicić opisy badań ultrasonograficznych piersi oraz terminologię nieprawidłowych innowacji w piersiach. W klasyfikacji BIRADS wydostaje się pod uwagę fakty morfologiczne budowy piersi oraz wynikających w nich złych zmian ogniskowych. Dzięki niej możemy wyróżnić zmiany proste od potencjalnie złośliwych. Powoduje ona jednocześnie informacje nt. ryzyka złośliwości zmian ogniskowych oraz w przykładu zmian o drugim celu propozycje postępowania diagnostyczno-terapeutycznego. Stan piersi można poświęcić do samej z 7 kategorii zgodnie z oceną BIRADS:

Kategoria BIRADS-usg 0 – oznacza, iż oddanych jest zbytnio mało. Aby móc dać diagnozę, praktyczne są dalsze badania obrazowe, np. mammografia, USG lub biopsja.
Kategoria BIRADS-usg 1 – oznacza wynik prawidłowy. W próbowaniu nie zaobserwowano żadnych poważnych zmian.
Kategoria BIRADS-usg 2 – oznacza, że pytanie wykazałoby łagodne przemiany w piersiach, np. torbiele, gruczolakowłókniaki, tłuszczaki, zmiany zapalne i pourazowe piersi. Zmiany zaliczone do klas 2 nie wymagają przeprowadzania kolejnych badań obrazowych, i jedynie regularne kontrole.
Jakość BIRADS-usg 3 – oznacza, że badanie ujawniło zmiany prawdopodobnie łagodne o ryzyku złośliwości głębszym niż 2%. W relacji od wieku pacjentki również jej charakterystycznych preferencji, a dodatkowo obciążeń rodzinnych lekarz może poradzić kontrolne badanie USG za 6 miesięcy czy biopsję.
Kategoria BIRADS-usg 4 – oznacza, że badanie ujawniło zmiany podejrzane, które co właściwość nie mają poważnych cech nowotworu złośliwego, ale których ryzyko złoślwośc ma od 2 do 90%. W takim przykładu konieczne jest przeprowadzenie biopsji cienko- lub gruboigłowej. W zależności z produkcie wskazywane jest dalsze postępowanie, np. chirurgiczne.
Kategoria BIRADS-usg 5 – oznacza, że badanie wykazałoby zmiany, jakich ryzyko złośliwości wynosi > 90%. W takim wypadku wykonywa się oceny histopatologicznej (biopsja gruboigłowa, mammotomiczna lub naturalna chirurgiczna) oraz onkologicznej i układa najodpowiedniejszą technikę leczenia.
Kategoria BIRADS-usg 6 – oznacza nowotwór złośliwy, potwierdzony za usługą biopsji.
Pamiętaj, wykryjesz zmiany nowotworowe na wczesnym stopniu rozwoju jezeli bedziesz systematycznie poszerzała swoje piersi. Rak piersi istnieje w całości wyleczalny, o ile zostanie dokładnie wcześnie wykryty! Poznaj swoje piersi! Nie daj się zaskoczyć rakowi!

Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *