Elementy wyposażenia sanitariatów publicznych

Schematyczne wyposażenie toalety publicznej to tak oczywiste elementy jak muszle klozetowe, pisuary, umywalki, dozowniki mydła w płynie, suszarki do rąk.

Nowością ostatnich lat są konstrukcje mające na celu udogodnienie korzystania z WC dla osób niepełnosprawnych. Są to przede wszystkim specjalne uchwyty.

Różne standardy wyposażenia toalet publicznych na przykładzie suszarek do rąk

Suszarki do rąk to bardzo przydatne urządzenie umożliwiające higieniczne wysuszenie rąk. Suszenie polega na działaniu właściwie mocnego nurtu ciepłego powietrza. Włączenie odbywa się często na zasadzie fotokomórki – należy ustawić dłonie w prawidłowym miejscu. Zdarzają się także włączniki na guzik. Modeli suszarek do rąk jest bardzo dużo, większość działa jednak w podobny sposób – tzn.: jest jeden wylot powietrza. Funkcjonują również tak zwane suszarki kieszeniowe, gdzie powietrze jest kierowane na dłonie z dwóch stron.

Jak prawdopodobnie we większości rodzajów urządzeń kupić można suszarki z nieco gorszych materiałów, często plastikowe, mniej odporne na zużycie jak i te wykonane z materiałów odporniejszych przykładowo z obudową metalową.


suszarki do rąk metalowe


Standard toalet publicznych przez zeszłe trzy dekady uległ gigantycznemu podniesieniu. Rozwój infrastruktury w Polsce pociągnął za sobą naturalnie powstanie większej ilości publicznych toalet. Z jednej strony toalety ogólnodostępne pojawiły się w miejscach, gdzie wcześniej ich nie było, przykładowo na stacjach paliw, z drugiej strony pojawiły się zupełnie nowe typy miejsc, gdzie takie toalety znalazły miejsce.

Oczywiście standard takich przybytków publicznych jest różny, w zależności od standardu danego miejsca. Natomiast pewne podstawowe standardy sanitarne winny obowiązywać w każdej toalecie ogólnodostępnej. Z tym jest różnie. Trzeba podkreślić, że właśnie higiena i wrażenia estetyczne mogą przesądzić o naszej opinii na temat całego miejsca.

Wraz ze wzrostem wzorców ogólnie wszystkich miejsc publicznych wzrósł niewątpliwie ogólny standard. Dotyczy to zarówno wyposażenia, czyli umywalek, muszli, pisuarów, podajników papieru, podajników mydła, suszarek do rąk jak i designu. Niejednokrotnie są to naprawdę bardzo eleganckie miejsca, z najwyższej klasy designem całości, zrobione z gustem.

Do miejsc, w których powinny być oddane do użytku tolalety publiczne zaliczamy: bary, restauracje, kawiarnie, galerie handlowe, kina, teatry, stacje benzynowe, wystawy, muzea, kluby, puby, dyskoteki, domy kultury.

Author: admin