Pamiętaj o swojej wątrobie. Dbaj o nią

Warto żyć w przyjaźni z najobszerniejszym i jednym z najważniejszych organów w naszym ciele jakim jest wątroba. Wszyscy ją mamy, lecz nie wszyscy mamy ją zdrową. Chora wątroba uniemożliwia prawidłową pracę wielu organów w naszym ciele. Choroby wątroby w obecnych czasach stanowią bardzo poważny problem społeczny. jednakowoż wie, że wątroba w wstępnym etapie choroby nie daje żadnych dolegliwości, lecz pomimo to można zorientować się, że jest z nią niedobrze.

Oznaki chorej wątroby
Do najbardziej specyficznych i pierwszych objawów chorej wątroby należy świąt skóry oraz skłonność do powstawania zasinień i siniaków, jak również poszerzenie żył znajdujących się na brzuchu. Często występuje również utrata łaknienia, spadek masy ciała, cukrzyca typu 2, biegunki, powiększenie śledziony, wzdęcia, nudności, nadciśnienie tętnicze.

Funkcje wątroby

Wątroba produkuje i wydziela żółć, magazynuje witaminy i żelazo, filtruje krew, unieszkodliwia toksyny, syntetyzuje czynniki krzepnięcia krwi oraz cholesterol i trójglicerydy, produkuje i składuje niektóre białka i enzymy, przekształca puryny będące związkiem organicznym w kwas moczowy, sprzęga związki organiczne i nieorganiczne czyli metabolity wielu substancji chemicznych produkowanych przez komórki, transformuje węglowodany w glukozę, rozkłada zużyte erytrocyty, buforuje poziom glukozy we krwi, bierze udział w termoregulacji krwi, u płodu pełni funkcję krwiotwórczą, zatrzymuje w organizmie substancje nadające się do ponownego użycia i wyrzuca niepożądane .

Jak pielęgnować wątrobę
Wątroba wymaga wyjątkowego traktowania. A więc stronienia od alkoholu, stronienie od niezdrowego jedzenia i nadwagi, unikania zatruć, zapobiegania gromadzeniu się pasożytów, strzeżenia się infekcji wirusowych i bakteryjnych.
Wątroba wymaga częstych i niedużych posiłków, zredukowania konsumowania tłuszczów, delikatnych produktów do przyrządzania posiłków, stronienia od potraw smażonych, jedzenia w spokoju i powolnego przeżuwanie każdego kęsa, bowiem szybko i niedokładnie przeżuty posiłek obciąża wątrobę i inne organy przewodu pokarmowego. Powolna konsumpcja pozwala wątrobie wychwycić trujące substancje i dostarczyć żółci niezbędnej do trawienia jedzenia.

Jak bada się wątrobę
W jakim stanie jest nasza wątroba wykażą badanie USG, próby wątrobowe, badania obrazowe umożliwiające obejrzenie wątroby, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa wątroby. Może być także zlecona biopsja polegająca na pobraniu komórek wątroby, które zostaną poddane badaniom pod mikroskopem. Do najpoważniejszych chorób wątroby zaliczają się: rak wątroby oraz marskość wątroby.

USG wątroby
USG wątroby wykonuje się w przypadkach podejrzenia marskości wątroby, by monitorować tą chorobę i w przypadku zaostrzenia marskości. Badanie USG wątroby dotyczy jednocześnie pęcherzyka żółciowego i przewodów żółciowych. USG wątroby wykonuje się przy pomocy następujących technik: obrazowanie w skali szarości, naczyniowe opcje dopplerowskie, ultrasonograficzne środki kontrastujące.

https://usg-warszawa.pl/usg-barku/

Author: admin