Fale które leczą

Źródła tworzenia fal uderzeniowych obejmują zasady elektrohydrauliczne, elektromagnetyczne i piezoelektryczne.

Fala uderzeniowa w ortopedii służy do indukcji naprawy i odbudowie tkanek.

Wykorzystywanie omawianej metody w zaburzeniach układu mięśniowo-szkieletowego istnieje już od ponad dekady i jest przede wszystkim stosowane w leczeniu uszkodzonych ścięgien, takich jak zapalenie powięzi podeszwy pięty.

Metoda ta również znajduje zastosowanie w leczeniu braku zrostu złamanej kości, ścięgna rzepki (kolano skoczka) , ścięgna Achillesa czy choroby niedokrwiennej serca.

Zdecydowana większość wydanych prac naukowych pokazała korzystne efekty.

Omawiana terapia jest innowacyjną nieinwazyjną metodą terapeutyczną pozbawioną ryzyka powikłań typowych dla metod chirurgicznych a skala jej klinicznego zastosowania jej z biegiem lat wzrasta.

Omawiana metoda początek wzięła w połowie dekady lat 80-tych od przypadkowej obserwacji podczas badań na zwierzętach.

Opisywana metoda stała się wiodąca w leczeniu mnogości zaburzeń ortopedycznych.

Istota wywoływania fali uderzeniowej

Są trzy główne techniki tworzenia fal uderzeniowych. A mianowicie są to zasady elektrohydrauliczne, elektromagnetyczne i piezoelektryczne.

Mechanizm

Fale uderzeniowe wzbudzają mikroskopowe wywoływania odpowiedzi śródmiąższowych i zewnątrzkomórkowych prowadzących do regeneracji tkanek. Następuje stymulacja produkcji kalogenu. Wytwarzanie odpowiedniej ilości kolagenu jest niezbędnym warunkiem naprawy naruszonych struktur mięśniowo-szkieletowych i więzadłowych. Fale akustyczne niszczą zwapnienia.

Rezultaty korzystania z pozaustrojowej terapii falami uderzeniowymi

Większość opublikowanych opracowań naukowych donosi o korzystnym wpływie pozaustrojowej terapii falami uderzeniowymi na zapalenie powięzi podeszwy. Stwierdzono na podstawie doświadczeń, że terapia falami uderzeniowymi jest bezpieczną i skuteczną metodą leczenia zapalenia powięzi podeszwy.

Jednakże w niewielu badaniach podano przeciwne wyniki użycia tejże metody w leczeniu zapalenia powięzi podeszwy. Wniosek był taki, że nie ma efektu zastosowania metody u osób z zapaleniem powięzi podeszwy.

https://fala-uderzeniowa-krakow.pl/dla-pacjenta/

Czym objawia się zapalenie powięzi podeszwy i kto jest najbardziej narażony

Zasadniczym przejawem zapalenia powięzi podeszwy jest ból w dolnej części pięty lub czasami w dolnej części śródstopia. Przeważnie dotyczy tylko jednej stopy, jednakże może wpływać na obie stopy. Aktywni mężczyźni i kobiety w przedziale wiekowym od 40 do 70 lat są najbardziej narażeni na rozwój zapalenia powięzi podeszwy.

Author: admin